Samo dobra glazba



08. veljače 2017. 12:45

NOVI PROJEKT DEŠE DUBROVNIK Psihosocijalna pomoć žrtvama i svjedocima

Udruga Deša Dubrovnik osnovana je 1991. godine s ciljem pomoći ženama žrtvama Domovinskog rata. Ovim projektom može se reći kako se uspješno zatvara krug djelovanja udruge.

Udruga DEŠA Dubrovnik provodit će tijekom 2017. godine projekt psihosocijalne pomoći žrtvama i svjedocima u Dubrovačko- neretvanskoj županiji, a uz financijsku pomoć Ministarstva pravosuđa. Naime, Ministarstvo je preusmjerilo dio prihoda od igara na sreću organizacijama civilnog društva kako bi se osigurala podrška žrtvama i svjedocima u županijama u kojima do sada takva podrška nije postojala. Među pet organizacija koje su dobile sredstva je i DEŠA Dubrovnik.
-Ovo je prvi put da je projekt formaliziran od strane Ministarstva pravosuđa, a pokrenuli smo ga nakon jednog okruglog stola kojeg smo organizirali prošle godine i na kojem smo uvidjeli kako takva vrsta usluge u našoj županiji nedostaje - kaže Ana Cvjetković, izvršna direktorica udruge i voditeljica projekta.


U proteklim godinama Deša je djelovala u raznim područjima društvenog života poput: prostornog planiranja i zaštite okoliša, volonterizma, očuvanja kulturne i tradicijske baštine, samozapošljavanja i drugog, a od 2015. udruga je oformila odjel za pomoć žrtvama i svjedocima koju čine nekoliko volontera pravne i sociološke struke. Što će konkretno značiti ova financijska pomoć i hoće li se ona odraziti i na neke dodatne programe programi u DEŠI?
-Žrtva i svjedoka ima svugdje. Većina ljudi ne zna kome bi se u takvoj situaciji obratio, ne zna da ima pravo na neke novčane naknade. Riječ je o specifičnoj vrsti pomoći koja građanima naše županije treba. Drago nam je što se u DEŠU prijavilo desetak volontera koji žele sudjelovati u ovom projektu. Očekuje ih niz edukacija kako bi ova usluga bila kvalitetna i dugoročna. Cilj nam je uspostaviti odjel koji će se isključivo baviti žrtvama i svjedocima- dodaje Cvjetković.


Udruga Deša Dubrovnik osnovana je 1991. godine s ciljem pomoći ženama žrtvama Domovinskog rata. Ovim projektom može se reći kako se uspješno zatvara krug djelovanja udruge.
-Više od 20 godina nakon osnivanja udruge i dalje smo upućeni prema marginaliziranim i socijalnim skupinama. Na raspolaganju smo svima koji trebaju dodatno obrazovanje, savjete ili informaciju- zaključuje Cvjetković.